Scroll Top

Jaka powinna być kołdra dla malucha?

Sen to w życiu małego człowieka jedna z podstawowych czynności. Pozwala mu nie tylko zregenerować siły, ale także zdrowo rosnąć. Nic więc dziwnego, że wybór odpowiedniej kołdry spędza wielu rodzicom sen z powiek. Dlatego poniższy artykuł, jest odpowiedzią na często zadawane pytanie, jaka powinna być kołdra dla malucha. Z pewnością okaże się on również przydatny dla osób, które zastanawiają się nad prezentem wyprawkowym, urodzinowym, czy gwiazdkowym. Jak pokazują statystyki, to właśnie świetnej jakości pościel jest coraz częstszym wyborem prezentowym.

Po pierwsze wygoda

Nie ma nic bardziej denerwującego niż zsuwająca się w nocy kołdra lub taka, pod którą jest za gorąco. Przeszkadza to nie tylko nam dorosłym, ale również dzieciom. Dlatego tak ważne jest to, czym okrywamy najmłodszych członków rodziny. Kołderka nie powinna być zatem za ciężka. Ważna jest także odpowiednia cyrkulacja powietrza. Dlatego najlepiej jest wybierać materiały naturalne, które sprawiają, że ciało okryte nimi nie poci się, a jednocześnie jest optymalnie ogrzewane. Dobrze jest także, by kołdra posiadała przeszycia na swojej powierzchni. Pozwoli to uniknąć przemieszczania się wypełnienia wewnątrz. Oczywiście niezmiernie ważny jest rozmiar kołdry, dla dzieci w wieku 2 do  6 lat sugerujemy zakup kołdry w rozmiarze 100×135 cm. Raczej nikt nie lubi sytuacji, gdy okrycie na nogach mniej grzeje z powodu mniejszej ilości wypełniacza.

Po drugie higiena

Dotyczy to oczywiście dwóch aspektów, czyli tego, co widoczne (brud, kurz) i tego, co niewidoczne (roztocza). Już na etapie kupna warto zwracać uwagę na materiały, które w swoim składzie posiadają jak najmniejszą ilość lanoliny, która sprzyja rozwojowi niewidocznych pajęczaków. Dziecięca kołderka powinna być także łatwa w utrzymaniu w czystości, ponieważ jest nie tylko towarzyszem snu, ale także różnego rodzaju aktywności jak np. wspólna zabawa. Mówiąc o higienie, warto także pamiętać o alergenach, które występują w pościeli. Zdecydowanie najwięcej mają ich kołdry puchowe, które owszem są jednymi z najtańszych na rynku, ale są odradzane przez pediatrów i rodziców. Puch jest bardzo silnym alergenem, a ponadto może być niebezpieczny dla delikatnej skóry malca.

Po trzecie jakość

Najmłodsi bardzo często przywiązują się do swoich kołderek bardziej, aniżeli do jakiejkolwiek maskotki. Dlatego niezwykle istotne jest, by były trwałe i mogły służyć jak najdłużej dziecku. Wysoka jakość okrycia ma także wpływ na jakość samego snu, od którego zależy samopoczucie malucha. Dla dzieci rekomendujemy kołdry z wełny alpaki Wreszcie stopień wykonania okrycia sprawia, że może być ono nie tylko wyjątkowym prezentem od najbliższych, ale także cudowną pamiątką z dzieciństwa.

Na zakończenie warto jeszcze podkreślić, że odpowiednia kołdra dla malucha nie jest najtańsza. Owszem można znaleźć na rynku okrycia nawet poniżej 50 zł jednak ich jakość i pochodzenie pozostawiają sporo do życzenia. Pytanie, czy warto aż tak oszczędzać na zdrowiu dziecka? Biorąc pod uwagę fakt, że odpowiednia kołdra może posłużyć na bardzo długo (w przeciwieństwie do ubranek, z których malec wyrasta w błyskawicznym tempie).

Podsumowując, wybór kołdry dla najmłodszego członka rodziny warto potraktować jako inwestycję. Zarówno w jego odpowiedni sen, jak i przede wszystkim zdrowie. Dlatego powinna być ona najwyższej jakości i z naturalnych materiałów. Najlepiej takich, które pozwalają skórze oddychać i chłoną wilgoć.